5+1 tip pro hygienu na internetu

Dbejte na hygienu i na internetu, nejen v době koronaviru

Žijeme ve složité době, probíhající epidemie Koronaviru řadě z nás převrátila život, včetně mě (celý den s dětmi 1,5 – 4 roky ve 2+1!). Je na zodpovědnosti každého z nás, abychom dodržovali určitá pravidla, a tak přispívali k omezení šíření nákazy, aby tahle mimořádná doba netrvala moc dlouho.

Karanténa s sebou nese i větší aktivitu lidí na internetu, a tedy i větší riziko, že se potkáme s nějakým škodlivým kódem nebo zločinnou aktivitou nějakého poberty. Chtěl bych vám předat 5+1 tip, jak používat hygienická pravidla na internetu, která jsou dnes skoro tak důležitá, jako ta v reálném životě.


Tip 1: Pořiďte si kvalitní antivir

Pořiďte si kvalitní antivir - např. značky ESET nebo Avast.

Pokud věříte na globální spiknutí, Nový světový řád nebo na to, že viry tvoří antivirové firmy, tak tenhle článek rovnou zavřete. Pokud jste si ještě uchovali zdravý rozum, ale antivir ještě nemáte, tak si kvalitní antivir pořiďte. Nikdy nevíte, kdy se dostanete na napadený web nebo otevřete zavirovanou přílohu. Je opravdu dost dobrých důvodů, proč si pořídit antivir. Žijeme v zemi, která je světovou antivirovou velmocí – produkty AVG, Avast nebo ESET jsou opravdovou špičkou. Obětujte jedno kafe nebo pivo týdně a budete mít špičkový antivirový produkt, který může jednou zabránit tomu, že přijdete o spoustu peněz.


Tip 2: Otvírejte jen e-maily od lidí a institucí, které znáte

Otevírejte jen e-maily od těch, které znáte!

Tohle je opravdu důležité. Stejně jako byste se teď neměli objímat s nikým koho neznáte, neměli byste ani lehkomyslně otvírat e-maily od cizích lidí a nebo při tom být minimálně velmi obezřetní a mít spuštěný antivir. Dvojnásob pak, když se jedná o nějaké cizojazyčné jméno, přičemž nikoho v zahraničí neznáte. Věřte mi – pokud někdy budete mít možnost získat miliony, nikdy to nebude z dědictví ze skotské banky nebo od nigerijského prince, to se prostě nestává.

Velmi zákeřnými aktivitami jsou útoky pomocí sociálního inženýrství. Jedná se například o podvržení identity s cílem vylákat přihlašovací údaje (tzv. phishing) - typicky přijde e-mail s výzvou ke změně hesla, kdy se prokliknete na podvrženou stránku. Na té zadáte původní heslo a útočník má přístupy doma.

Zvlášť nebezpečné jsou e-maily z poslední doby s předměty jako „Naléhavá kontrola přiložených údajů“ nebo „Doklad o platbě“. Obsahují přílohy, které vás můžou dostat do pěkných problémů. Cílí na to, že "oběť" se vyleká a ve stresu (někde jsem něco nezaplatil, něco mi hrozí) otevře zavirovanou přílohu. 


Tip 3: Nikdy nikomu neříkejte svoje heslo

Nikdy nikomu neříkejte hesloPhoto by Kristina Flour on Unsplash

Nejspíš byste nikdy nedali svůj PIN ke kartě jinému člověku (pokud samozřejmě nejste ženatý!), proč byste tedy měli někomu vyzrazovat svá hesla? Vyzrazením hesla riskujete, že někdo zneužije něco, co by Vás třeba na první dobrou nenapadlo – šáhněte si do svědomí, určitě používáte jedno heslo pro víc služeb a pokud vám někdo odcizí přístup k e-mailu, už to není legrace.

Nikdo vaše heslo znát nepotřebuje, ani ajťák ve vaší firmě, a už vůbec ne instituce jako je banka. Pokud se vás na to někdo zeptá, vždy je to velmi podezřelé!


Tip 4: Nastavte si pro každou službu unikátní silné heslo

Nastavte si silné heslo

Taky jste to četli? Pokud se alespoň trochu zajímáte o bezpečnost na internetu, tak jste to určitě četli. A víte co? Je to pravda! Na každou službu byste měli mít silné heslo, které nepoužíváte jinde. Je to z toho důvodu, aby pokud dojde k nějakému úniku dat (tedy se můžete otestovat, jestli váš e-mail nebyl v nějaké hacknuté databázi https://haveibeenpwned.com/, kdo se tam nenajde, má u mě pivo ?), někdo nemohl heslo použít pro přístup k jiné vaší službě.

Délka hesla by měla být minimálně 8 znaků, ideálně 12 a víc. Mělo by být použito malých i velkých písmen, číslovek i speciálních znaků (-,+,/ apod.), ideálně náhodně poskládaných – minimálně by se nemělo jednat o kombinaci slova malými nebo velkými písmeny a nebo s prvním velkým písmenem v kombinaci s číslovou. Slova v kombinaci s číslovkou se totiž dají poměrně snadno uhádnout slovníkovým útokem.

Mimochodem věděli jste, že nejpoužívanější heslo světa je 123456? Používáte ho? Pokud ano, tak byste měli vědět, že takové heslo uhádne průměrný robot za kratší dobu, než mrknete. Také byste měli vědět, že podle jedné statistiky uživatelé používají z 86 procent hesla, která se vyskytují v nějaké databázi známých hesel (tj. v databázi, kterou někdo někomu ukradl).


Tip 5: Zapomeňte svoje hesla! Až na jedno.

Zapomeňte hesla a pořiďte si správce hesel

Asi si myslíte, že nastavit si bezpečné heslo pro každou službu, kterou používáte není lehký úkol. Nemáte pravdu – je to nemožný úkol. Tedy pokud nejste génius s fenomenální pamětí. Člověk není schopen si pamatovat větší počet hesel, která mají alespoň slušnou složitost. Zvlášť když se v čase musí měnit. Člověk má tendenci si vše zjednodušovat, co se tedy stane? Začnete hesla točit a doplňovat o logickou návaznost – z Marenka!27 se stane Marenka!28, protože jinak byste se z toho zbláznili.

Myslíte, že tento bod popírá předchozí? Nepopírá – řešením je totiž použití správce hesel, jako je Sticky Password českého výrobce Lamantine. Celé to funguje tak, že máte jedno hlavní heslo, kterým se do Sticky Password přihlásíte, všechna ostatní hesla do různých služeb si necháte nagenerovat silná, protože si je nemusíte pamatovat. Problém vyřešen. ??


Bonusový tip

Jděte se projít nebo si zaběhat

Fotografie od uživatele Guillaume Hankenne ze služby Pexels

Jděte ven. Vážně. Jděte se projít někam na hřiště nebo do lesa ať se nestresujete. V přírodě je hezky a pohyb jako účinnou prevenci a posílení obranyschopnosti doporučuje 10 z 10 epidemiologů a 4 z 5 vládních politiků. ??


Špičkový správce hesel Sticky Password

Licence na 1 rok vám umožní využívat placené funkce 1 rok, doživotní licence vám umožní používat placené funkce napořád.

Sticky Password Premium, 1 uživatel, doživotní licence

Nebyl vybrán žádný obrázek
Výkonný správce hesel od českého výrobce. Svoje hesla už si nemusíte pamatovat.
Více informací

Sticky Password Premium, 1 uživatel, licence na 1 rok

Nebyl vybrán žádný obrázek
Výkonný správce hesel od českého výrobce. Svoje hesla už si nemusíte pamatovat.
Více informací

Co o nás říkají zákazníci

“  Obchod je dobrý a vyhovujemi.   „

Zákazník, 19. 04. 2024
“  Velká vstřícnost a ochota.   „

Zákazník, 12. 01. 2022
“  Přehlednost, ceny, ochota jednání   „

Zákazník, 07. 10. 2021